PL EN

Aktualności

„Gratulacje dla Wrocławia” – wywiad z Prezesem SARP


Pod koniec V Zebrania Zarządu Głównego SARP i Rady Prezesów SARP w kadencji 2015-2019, zapytałam Prezesa SARP arch. Mariusza Ścisło o to, jakie istotne wydarzenia miały miejsce i jakie najważniejsze tematy były poruszane we Wrocławiu podczas trwających 3 dni obrad.


Prezes Mariusz Ścisło: Wydarzeniem Zebrania był niewątpliwie Dyplom Roku, czyli ogłoszenie wyników konkursu im. Zbyszka Zawistowskiego, który jest naszym dorocznym eventem i jednocześnie cichym rankingiem polskich uczelni architektonicznych. Opinie jury o tegorocznym konkursie były bardzo pozytywne, przedstawione prace reprezentowały wysoki poziom, co ostatnio nie zawsze miało miejsce, a co napawa dużym optymizmem.


Zasłużone gratulacje dla Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, za tylu nominowanych do nagrody, dwa wyróżnienia i głównego laureata. Muszę podkreślić, że Wrocław nie miał tu żadnych preferencji i nie sądzę, by sędziowie mieli też jakiekolwiek preferencje dla uhonorowania przedstawicieli gospodarzy tym bardziej, że jury było wyjątkowo liczne i całkowicie neutralne – jedynym kryterium oceny była jakość pracy.


Ważnym tematem naszych dyskusji były właśnie konkursy organizowane przez SARP –wybór i rola sędziów konkursowych, procedury organizacyjne, itd. To jest trudny temat, kontrowersyjny, ale od ponad stu lat wciąż aktualny. Kiedy 140 lat temu zakładano zalążki Stowarzyszenia Architektów Polskich, jednym z celów było ujednolicenie standardów konkursowych. Zatem temat ten jest cały czas w środowisku aktualny: modyfikowanie warunków konkursowych, kontrola jakości wyboru ofert oraz gwarancja uczciwości procedur konkursowych, to stały element tworzenia, podobny do budowania demokracji.


Kolejnym istotnym punktem obrad był temat listu intencyjnego, który w ostatnich dniach jako Prezes SARP podpisałem z BGK Nieruchomości, który jest realizatorem programu rządowego Mieszkanie plus, czyli dostępnego mieszkania na wynajem. Chcielibyśmy, żeby środowisko SARP było partnerem w tym działaniu dbającym o wysoką jakość architektury i standard budowanych mieszkań, które w założeniu autorów programu mają być tanie w realizacji, dostępne, trwałe i ekonomiczne w eksploatacji. Celem realizatorów programu jest próba znalezienia kompromisu i rozwiązania tych, zdawałoby się sprzecznych, wymagań, a naszym obowiązkiem jest dzielenie się profesjonalizmem i znajomością tematu. Wszystko po to, by środki publiczne były wydawane zgodnie z wymaganiami dobrej jakości, z unikaniem kreowania stref sub-standardu i nieuzasadnionego ograniczania powierzchni mieszkań oraz ich wyposażenia czy towarzyszącej infrastruktury.


Był jeszcze jeden ważny element naszego spotkania – wizyta we Wrocławiu i spacer szlakiem obiektów, którymi miasto może się poszczycić – zarówno architektury przedwojennej, jak i obecnej – to bardzo dobre doświadczenie dla naszego środowiska. Rzadko mamy możliwość w tak szerokim gronie spotkać się z lokalnymi autorytetami z zakresu miejscowej architektury i usłyszeć od nich historię budowli. To jest bardzo cenne. Staramy się, by nasze spotkania nie ograniczały się jedynie do narad i dyskusji stowarzyszeniowych, ale dały też możliwość zobaczenia, jak inne miasta rozwijają się, jak architektura służy kształtowaniu jakości życia mieszkańców.


Wrocław jest piękny i zazdroszczę jego mieszkańcom takich możliwości życia i odpoczynku.


Rozmowę przeprowadziła arch. Beata Stobiecka, członkini Zarządu SARP O/Wrocław.