Aktualności
AKUPUNKTURA Plac trójkątny - wyniki konkursu

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny, studialny na opracowanie
koncepcji zagospodarowania fragmentu ulicy Komuny Paryskiej wraz
z przestrzeniami publicznymi na styku ulic Kościuszki (plac trójkątny)
i Pułaskiego we Wrocławiu
W dniu 6 marca 2018 r. Sąd Konkursowy obradujący w składzie:
Przewodniczący Sądu
- Piotr Kostka – SARP O/Poznań
Sędzia referent
- Maciej Hawrylak – SARP O/Wrocław
Członkowie
- Katarzyna Dobiecka – SARP O/Wrocław
- Piotr Fokczyński – Architekt Miasta Wrocławia
- Monika Kozłowska-Święconek – Dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności
- Magdalena Nawara – Przewodnicząca Rady Osiedla Przedmieście Oławskie
- Mikołaj Smoleński – SARP O/Wrocław
- Anna Sroczyńska – Dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia
- Beata Urbanowicz – Koordynator Projektu Wystroju Plastycznego miasta Wrocławia
przyznał następujące nagrody i wyróżnienia:
Wyróżnienie Równorzędne - wysokość 2 500 zł
Praca nr 01
ID 823416
zespół: Apolonia Slesarow-Wrocław, Jakub Kozaczenko-Długołęka, Łukasz Modrzejewski-Targówka, Konrad Zaborski-Lwówek Śląski
Wyróżnienie przyznano za propozycję rytmicznej regularnie zagospodarowanej ulicy Komuny Paryskiej nasyconej zielenią i mała architekturą, a także zaproponowania akcentu kolorystycznego jako wyróżnika. Także powiązania układu ulicy z placem Trójkątnym poprzez przedłużenie alei drzew należy uznać za interesujące wejście na plac pozostawiając centralną część palcu do elastycznego wykorzystania w ramach różnorodnych aktywności lokalnych mieszkańców.
Wątpliwości sądu budzi propozycja rozwiązania skweru przy ulicy Pułaskiego. Mnogość elementów zagospodarowania wzbudza poczucie chaosu, szczególnie od strony ulicy Pułaskiego.
Wyróżnienie Równorzędne - wysokość 2 500 zł
Praca nr 13
ID 285103
Patryk Kusz – Wrocław
wyróżnienie przyznano za:
- odważną decyzję uzupełnienia pierzei ul. Komuny Paryskiej o proporcjach wrocławskiego śródmieścia
- trójkątny plac z wyraźnymi elementami identyfikującymi jakim są charakterystyczny pawilon i okazałe drzewo po przeciwległej stronie. Całość stwarza klimat i atmosferę spokoju w ruchliwym śródmieściu dając możliwość dowolnej aranżacji dla okolicznościowych wydarzeń
- czytelne oddzielenie skweru północnego od ulicy atrakcyjnym zadaszeniem organizującym przestrzeń do różnorodnego wykorzystania
- projekt ulicy wprowadzający w jej przestrzeń szpalery drzew, elementy rekreacji, proponując pieszym, rowerzystom i samochodom równoważność w użytkowaniu
III nagroda - wysokość 4 000 zł
PRACA nr 02
ID 822724
zespół: Aleksandra Lisiak, Adriana Sowa, Paweł Lisiak – Wrocław
Nagrodę przyznano za skromne i adekwatne do idei akupunktury miasta propozycje. Na szczególne wyróżnienie zasługują trafne rozwiązania skweru przy ul. Pułaskiego wykorzystujące potencjał istniejącego drzewostanu i wprowadzające architektoniczne rozdzielenie terenu od przestrzeni ulicznej formą ażurowej wielofunkcyjnej pergoli/wiaty. Jury doceniło walory środowiskowe, społeczne i kompozycyjne przyjętych rozwiązań. Praca została ponadto doceniona za bardzo dobre rozwiązania przyjęte w ulicy Komuny Paryskiej: wprowadzenie jednostronnego parkowania prostopadłego wzdłuż pierzei południowej co pozwala na ukształtowanie zielonej przestrzeni rekreacyjnej wzdłuż drugiej pierzei. Praca jako jedyna zwróciła uwagę na estetykę i regulacje związane z identyfikacją wizualną i szyldami punktów usługowych.
Wątpliwości budziło niedostateczne wyeksponowanie potencjału placu trójkątnego i jego powiązania z przyległymi pierzejami, szczególnie w warstwie graficznej.
II nagroda - wysokość 6 000 zł
Praca nr 21
ID 839281
zespół: Space Odyssey Architects (Ivgen Chernat, Hanna Chernat, Anastasiia Varvanina)-Odessa; Inna Dobrovolskaya-Kijów; Jakub Gołębiewski-Szczecin; Romea Muryń-Szczecin; Dmitry Shmatenko-Odessa
Nagrodę przyznano za spójne traktowanie śródmiejskiej przestrzeni publicznej przez zachowanie czytelnego powiązania skwer-ulica-plac. Uznanie sądu wzbudziło jednoznaczne i konsekwentne zdefiniowanie trójkątnego placu poprzez architektoniczny i funkcjonalny dialog dwóch jego części. Pozytywnie oceniono asymetrycznie ukształtowany przekrój ulicy z ciekawym strefowaniem.
Dodatkową zaletą, choć niewymaganą regulaminem są analizy poszukujące odniesień funkcjonalnych do sąsiadujących kwartałów. Czytelny pomysł na zagospodarowanie skweru nie do końca konsekwentny w zakresie dopasowania do zieleni istniejącej. Budynek miejski Sąsiedzkiego Centrum Kultury wydaje się mocno przerysowany w kontekście proponowanego programu funkcjonalnego.
I nagroda – nagroda 12 000 zł
Praca nr 09
ID 888923
zespół: Marta Dąbrowska, Anna Okoń
I nagrodę przyznano za umiejętne i eleganckie zbudowanie wielkomiejskiego charakteru ulicy środkami prostymi i skromnymi. Proponowane rozwiązania przestrzenne i materiałowe rewitalizują typową XIX ulicę Przedmieścia Oławskiego, podnosząc rangę całego kwartału.
W opinii Sądu Konkursowego uznanie znalazło odważna i potrzebna ingerencja w istniejący układ komunikacyjny poprzez połączenie przedłużonej do Puławskiego ulicy Łukasińskiego, tworząc z obecnego skweru kieszonkowy park miejski.
Praca w zdecydowany sposób ucina również spekulacje na temat zostawienia istniejących drzew w linii zabudowy proponując zdecydowane uzupełnienie pierzei. Próba budowanie tejże pierzei świadczy o wysokiej wrażliwości autora/autorów.
Sąd Konkursowy docenia pozostawienie ulicy Komuny Paryskiej jako dwukierunkowej wytyczonej tylko liniami drzew ale z likwidacją barier architektonicznych choć wątpliwości budzi odcięcie na zakończeniu od ulicy Kościuszki.
Sąd Konkursowy docenia także udany cytat z Normana Fostera z Pont Vieux w formie lustrzanego zadaszenia, budującego wielkomiejski akcent placu trójkątnego.