PL EN

Aktualności

Archi-granie w Archi-boxie - SUCHY PION, relacja


W poniedziałek, 15 października, odbył się ostatni koncert z cyklu ARCHI-GRANIE w ARCHI-BOXIE (Kalejdoskopie). Jeszcze przy dobrej pogodzie, dość wysokiej, jak ten termin, temperaturze i niebie pełnym gwiazd, mieliśmy okazję poddać się terapii dźwiękowej wrocławskiego zespołu SUCHY PION. Grupa grała w składzie: arch. Adam Mańczak - gitara, wokal, Dariusz Wojdyga - gitara, wokal, Paweł Gorczyca - gitara basowa, wokal i Michał Mucha - perkusja, wokal, a główną wokalizę wykonała Marta Suchorończak.

Zanim jednak ulegliśmy ich mocy i czarowi "ideologicznej opozycji mokrego horyzontu", wysłuchaliśmy przeciekawej historii, jak to było kiedyś z rockowym i jazzowym graniem na wrocławskim Wydziale Architektury. Głos w tej sprawie zabrał arch. Tadeusz Szukała, który przypomniał powstanie i działania w latach 60. XX w. bigbeatowej grupy Elar, przekształconej później w słynny wrocławski zespól Romuald&Roman. Były menager zespołu, dr arch. Stanisław Lose, wspominał również działania teatralne studentów architektury w grupie Gest i we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Powiało wielkim światem, który na szczęście, jeszcze nie zaginął.

A koncert? Cóż, wystarczy powiedzieć, że z wielkim entuzjazmem słuchali go nie tylko znajomi i zagorzali fani muzyków, ale też grupy zagranicznych gości, m.in. rejestrujący całość Azjaci. Zespół zaanektował prawie całe wnętrze Kalejdoskopu, więc licznie zgromadzeni goście stali lub tańczyli, a nawet skakali na trawniku przed strukturą. Występ był dość krótki, ale intensywny, pozostały po nim niezapomniane wrażenia i płyta Saczy Pajon, którą mogliśmy po koncercie kupić.

Na tym zakończył się wspaniały sezon ARCHI-BOXU, na następny czekamy już za rok!

Beata Stobiecka