PL EN

Aktualności

DOMOKRĄŻCY - film o wrocławskich domach atrialnych

Zapraszamy na ostatni odcinek serii DOMOKRĄŻCY. Odcinek o pierwszych w Polsce szeregowych domach atrialnych nakręcony został we Wrocławiu, w dzielnicy Krzyki, przed wojną najelegantszej części miasta zamieszkałej przez zamożną finansjerę. Zatem dookoła stoją duże poniemieckie okazałe wille, a my wchodzimy w świat modernizmu lat 60. XX w. do niedużych, prostych domów parterowych, na oko skromnych i niepozornych, jednak zaprojektowanych z wielkim wyczuciem i finezją przez mistrzów wrocławskiej architektury powojennej – Zbigniewa Bacia, Krystyny i Mariana Barskich, Adama Tyczkowskiego.


O tym, dlaczego domy zostały wybudowane w tym miejscu, jak każdy z właścicieli, i projektantów zarazem, tworzył jeden segment dla siebie i swojej rodziny, czym się one różnią i – w końcu – na czym polegał fenomen atrium, nazywanego przez niektórych patio, o tym wszystkim mówią w filmie uczestnicy spotkania przed kamerą. Mówią też o nowoczesnym podejście do domu, jako formie otwartej, łączącego funkcję mieszkalną z pracownią projektową i przenikaniu ogrodu do wnętrza z wszystkich możliwych stron.


Obraz nakręcono w lecie 2020 r. w domu prof. Zbigniewa Bacia, biorą w nim udział też sąsiedzi profesora – dzieci nieżyjących już wrocławskich architektów, współtwórców tego najmniejszego z możliwych habitatów: Ewa Barska i Barbara Rusin, z d. Tyczkowska.


Ale to nie koniec opowieści – filmem tym żegnamy jego głównego bohatera, Zbigniewa Bacia. Dla jednych – niezapomnianego nauczyciela, wybitną osobowość i autorytet nie tylko w kwestiach architektonicznych, dla innych – sarpowskiego kolegę, wspaniałego kompana i duszę towarzystwa. Nikt z nas nie przypuszczał, że Profesora zabraknie już na początku nowego 2021 roku. Wielu z nas miało wspólne z Nim plany, umówione spotkania, rozpoczęte i nieskończone projekty, zamierzenia. Niestety, Pan Profesor filmu już nie zobaczy. Mamy jednak nadzieję, że ten ciekawy dokument będzie dla nas, znających Go oraz wszystkich, którzy nie mieli tej przyjemności, okazją do obejrzenia i posłuchania - po raz ostatni.


Premiera odcinka środa 31 marca g. 20.00

Link do filmu: https://youtu.be/3p80ro60Cds

(fim będzie aktywny dopiero 31.03 od g. 20.00)

Scenariusz: Beata Stobiecka

Produkcja: Beata Stobiecka, Dawid Majewski, Magda Wypusz

Realizacja: Dawid Majewski Foto\Video

Organizatorzy : SARP Wrocław, SARP Poznań, Centrum Otwarte