PL EN

Aktualności

DUZE A_wykład prof. FERNANDO MENISA


Stowarzyszenie Architektów Polskich O/Wrocław, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu mają zaszczyt zaprosić na wykład mistrzowski z cyklu Duże A:


Prof. Fernando Menis
Reason and Emotion in Architecture

13 czerwca 2017

godz. 18:00

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5Fernando Menis (http://menis.es/- Założyciel i główny architekt w pracowni projektowej „Fernando Menis”; profesor na European University of Canarias; profesor na Uniwersytecie Hong Kong (UHK); profesor European University of Madrid; przewodniczący Laboratorium dla Innowacji w Architekturze, Designie i Zaawansowanej Turystyce na Teneryfie; członek jury, przewodniczący warsztatów, profesor wykładów specjalnych na Uniwersytecie Harvard, Columbia NY, ESA Paris, TU Berlin Universities, Akbield Wien Academy oraz na kongresach architektonicznych w Szwajcarii, Austalii, Indiach, Singapurze, Taiwanie, Chinach, Południowej Afryce, Chorwacji, Włoszech, Polsce, Kolumbii, Meksyku i wielu innych.


Obszar specjalizacyjny - Architektura monumentalna, obiekty użyteczności publicznej. Naturalne i ekologiczne zasoby w architekturze; przetwarzanie, regeneracja, reaktywacja i ponowne wykorzystanie zasobów naturalnych w architekturze i urbanistyce.


Fernando Menis jest autorem lub współautorem projektów takich jak: Insular Athletics Stadium (2007), Magma Art & Congress (2005), Basen na Sprewie w Berlinie (2004), Presidency of the Canary Islands (1999), a także tych, które są wciąż w budowie: Audytorium Jordanki w Toruniu, Fuerteventura Congress Center, Aurum House na Tajwanie, Taipei Residential Tower, Holy Redeemer Church w La Laguna. Jego projekty były wielokrotnie publikowane na łamach największych światowych czasopism architektonicznych oraz w albumach i książkach architektonicznych. Jego prace zostały również opublikowane w wielu autorskich książkach, między innymi: MENIS, Fernando Menis: Topography and Materiality, FERNANDO MENIS: REASON + EMOTION, Fernando Menis. Author Architectures.


Wielokrotnie nagradzany Regional Awards for Architecture in The Canary Islands, w konkursach Manuel de Oráa Award oraz IBERFAD Awards, a także międzynarodowy zwycięzca i finalista FAD i WAF Awards (zwycięzca w 2 kategoriach w 2012 r. i finalista w 2014r.), czy Hiszpańskiego Biennale Architektury. Nominowany do nagrody Mies van der Rohe Awards za projekt Magma Art & Congress. Wielokrotny finalista konkursu European Prize for Urban Public Space oraz wielu innych konkursów architektonicznych. Fernando Menis jest często zapraszany do uczestnictwa w Biennale Architektury w Wenecji i innych wystawach takich, jak Aedes Berlin (2006), GA Tokyo (2009), czy MoMA w Nowym Jorku, które zaliczyło model Holy Redeemer Church do stałej wystawy w 2013r. W 2012 roku prezentował swoją twórczość na 13. Biennale Architektury w Wenecji. W 2010 roku projekt Audytorium Jordanki w Toruniu otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej WAF (World Architecture Festival) w kategorii: projekt przyszłości, z kolei 2014 roku był prezentowany na wystawie „Architektury-Murator” jako jedna z 25 najważniejszych kreacji współczesnej architektury ostatniego ćwierćwiecza w Polsce.


Spotkanie jest częścią serii wykładów w ramach programu Visiting Professors, fundusz „Scientiae Wratislavienses”. Pozostałe wykłady obędą się na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, ul. Bolesława Prusa 53/55, sala 233, II piętro:

- Menis Evolution and the Torun Study Case (12.06.2017, godz. 16:00 )

- Biomimicry: Using Nature’s Genius in Architecture (12.06.2017, godz. 18:00)


/zdjęcia dzięki uprzejmości F. Menisa/