PL EN

Aktualności

EU Mies van der Rohe Award 2019 - nominacje dla Wrocławia!

Z ogromną radością i dumą informujemy, że jednym z polskich obiektów nominowanych do nagrody EU Mies van der Rohe Award 2019 jest  projekt wrocławskiego osiedla ekonomicznego Atmosfera na Nowych Żernikach -opracowany przez zespół autorski w składzie, w którym znajdują się nasi Koledzy, członkowie SARP O/Wrocław:

ARCH_IT PIOTR ZYBURA (główny projektant, koordynator projektu)

oraz:

PAG

HORN ARCHITEKCI

S3NS

TSB


Autorzy:

Piotr Zybura (ARCH_IT, główny projektant)

Tomasz Głowacki (PAG)

Paweł Horn (HORN)

Igor Kaźmierczak (S3NS)

Tadeusz Sawa-Borysławski (TSB)

oraz

Paweł Szyport (ARCH_IT)

Iga Peruga (ARCH_IT)

Joanna Karnicka (ARCH_IT)

Karol Mądrecki (ARCH_IT)

Katarzyna Kolinek (ARCH_IT)

Marcin Tobiasz (ARCH_IT)

Bartosz Wójcik (PAG)

Katarzyna Śleboda (PAG)

Marcin Mierzwiak (PAG)

Małgorzata Igras (HORN)


Pełną listę autorów z uwzględnieniem etapów opracowania zamieszczamy w załączeniu.


Serdecznie gratulujemy!

.......................................................................................................

Osiedle Atmosfera na Nowych Żernikach.

W poszukiwaniu nowej typologii dla tanich mieszkań


Nowe Żerniki to nowa dzielnica mieszkaniowa, wciąż rozbudowująca się na obrzeżach Wrocławia, która powstała w ramach Wrocław ESK2016. Niezwykłe przedsięwzięcie jest wspólnym dziełem architektów, urzędników i inwestorów, którzy podjęli próbę opracowania architektoniczno-urbanistycznej koncepcji przestrzeni, w której będzie się po prostu dobrze żyło. Podczas ponad 2-letnich warsztatów – w których brało udział 40 najlepszych wrocławskich architektów - opracowano zarówno założenia urbanistyczne (które stanowiły podstawę do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego), jak i szczegółowe rozwiązania architektoniczne obejmujące kwartały zabudowy mieszkaniowej i przestrzenie oraz obiekty publiczne. W kolejnym etapie zespoły projektowe podjęły się opracowania projektów poszczególnych kwartałów zabudowy dla zainteresowanych deweloperów.


Osiedle Atmosfera jest jednym z zespołów zabudowy współtworzących Nowe Żerniki. Dziesięć kameralnych, jasnych, prostych budynków z usługami w parterach zostało pomyślane tak, by architektura stanowiła nieprzytłaczające tło dla codziennego życia mieszkańców i budowania się sąsiedzkich relacji.


Dziesięć 3- i 4-kondygnacyjnych, jednoklatkowych budynków z łącznie 116 lokalami rozmieszczono grzebieniowo na zielonej skarpie, łagodnie spływającej w kierunku południowym i skrywającej pod zielonym dachem parking podziemny oraz lokale usługowo-handlowe. Wielkość, struktura i lokalizacja budynków stanowią nową typologię uwzględniającą odpowiednie relacje pomiędzy przestrzeniami publicznymi, półpublicznymi i prywatnymi, która – pomimo stosunkowo dużej gęstości zabudowy – pozwala na stworzenie niewielkich enklaw mieszkalnych i zapewnienie użytkownikom nowej jakości mieszkania, właściwej dla mniejszych obiektów. Ze względu na socjalno-ekonomiczny charakter inwestycji większość mieszkań ma powierzchnię ok 45-48 m kw. Przyjęto rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, które pozwalają na w pełni elastyczną modyfikację lokalizacji ścian działowych w każdym z lokali, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Ponadstandardowe wielkości okien zapewniają doskonałe doświetlenie i – nawet w małych mieszkaniach – pozwalają na uzyskanie wrażenia przestronności. Materiały wykończeniowe ograniczono do skromnego białego, gładkiego tynku, jasnych drewnianych okładzin loggi i części ścian oraz betonowych elementów prefabrykowanych w przestrzeniach publicznych.

Projekt został nominowany do nagrody European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2019. Nagroda należy do najbardziej prestiżowych w dziedzinie architektury i została ufundowana w 1987 roku przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację im. Miesa van der Rohe w Barcelonie. Przyznawana jest co dwa lata europejskim, zrealizowanym już projektom architektonicznym w uznaniu ich walorów konceptualnych, technicznych i konstrukcyjnych.

Więcej o nominacji: 


Projekt i realizacja zostały także docenione w finale międzynarodowego konkursu Life Challenge 2018 The European Façade Of The Year (gdzie zajął 1 miejsce w głosowaniu publiczności), zaś przedsięwzięcie „Nowe Żerniki – Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury” otrzymało główną nagrodę w kategorii Merit Prize na najbardziej innowacyjny projekt miejski 53 kongresu ISOCARP (International Society of City and Regional Planners) oraz znalazło się w finale konkursu Architektura Innowacyjna 2018.

źródło: materiały prasowe Autorów projektu


Drugim wrocławskim obiektem nominowanym do nagrody jest rzeźba "Nawa" na Wyspie Daliowej, projektu Oskara Zięty.

Wszystkie nominacje z Polski mogą Państwo zobaczyć TUTAJ.