PL EN

Aktualności

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak

1. Budowa wieżowca na placu Grunwaldzkim, 1969-75 (projekt 1963-69), fot. Michał Brzoza


Muzeum Architektury zaprasza - wernisaż w piątek 17 czerwca 2016 roku o godzinie 18.00, wystawa czynna do 4 września 2016 roku.


Zapraszamy na wystawę poświęconą jednej z najbardziej barwnych i ciekwych postaci w historii polskiej powojennej architektury - Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak.


Choć zasłynęła przede wszystkim projektem wrocławskiego ,,Manhattanu", w dorobku Grabowskiej-Hawrylak dzieł wyjątkowych jest znacznie więcej: projektowane w latach pięćdziesiątych szkoły, w tym jedna o niemal całkowicie przeszklonych elewacjach, wielkie osiedle wznoszone wśród ruin - kolaż radykalnej, nowoczesnej urbanistyki z resztkami przedwojennego miasta, śródmiejski ,,mezonetowiec" - wielki dom z dwupoziomowymi mieszkaniami, futurystyczna szkoła muzyczna, ,,barokowe" kamienice - każde z nich skrywa fragment fascynującej opowieści o architekturze, polityce i jednym z najdziwniejszych miast powojennej Polski.


Jej działalność była ściśle związana z Wrocławiem - tu jako pierwsza kobieta po wojnie otrzymała dyplom architekta. Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie wrocławskich zabytków, projektowała pierwsze wrocławskie osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne, by w kolejnych latach opracowywać obiekty znacznie bardziej złożone: wielkie centra handlowo-usługowe, ośrodki wypoczynkowe, zespoły mieszkaniowe czy wreszcie świątynie. Choć jej dzieła reprezentują różne stylistyki, to wszystkie one są pierwszorzędnymi świadectwami nadzwyczajnego talentu i wrażliwości autorki. Wspólnie składają się na portret twórczej i niezwykle konsekwentnej projektantki, która w rzeczywistości nie zawsze sprzyjającej architektonicznym indywidualnościom realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy.


Wystawa Patchwork jest dotychczas największą prezentacją projektów i realizacji Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Tytuł ekspozycji odnosi się do tekstylnych, geometrycznych kompozycji, których tworzenie jest do dziś jedną z jej największych pozaarchitektonicznych pasji.


Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, który jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.


Więcej informacji znajdą Państwo w załącznikach.