PL EN

Aktualności

Seria Jubilaci: Wacław Kamocki - fortepian czy kulman?

Zapraszamy do lektury kolejnej publikacji z serii Jubilaci poświęconej arch. Wacławowi Kamockiemu, autorstwa arch. Beaty Stobieckiej.

Arch. Wacław Kamocki od blisko 60 lat bierze wciąż czynny udział w działaniach wrocławskiego Oddziału SARP. Znakomity twórca, pełen pasji świetny organizator, oddany pracy i podwładnym przełożony, wspaniały i dowcipny mówca, a do tego wielki meloman – tak w skrócie można określić tego ponad dziewięćdziesięcioletniego projektanta. Sam o sobie mówi - najlepszy pianista wśród architektów i architekt wśród pianistów. Obiekty zaprojektowane przez Wacława Kamockiego zdobią ulice Wrocławia, stanowiąc historię powojennej odbudowy i zabudowy przestrzeni miejskiej, abecadło budownictwa mieszkaniowego, sakralnego, usługowego. Wiele z jego realizacji otrzymało prestiżowe nagrody i wyróżnienia w konkursach. Niektóre, niestety, przestały już istnieć, np. Pawilon Usługowy RONDO, według wielu z nas – jedno z najlepszych wrocławskich wydarzeń architektonicznych ubiegłego stulecia. Ale bogactwo dorobku Jubilata można wciąż podziwiać w czasie wiosennych spacerów, do czego zachęcamy - z książką w ręku! 


Książka "Wacław Kamocki - fortepian czy kulman?" jest dostępna w siedzibie wrocławskiego oddziału stowarzyszenia (ul. Oławska 21 lok. 6, III p.).

Istnieje możliwość wysyłki (doliczone zostaną wówczas koszty pocztowe).

Dla członków SARP Wrocław niezalegających ze składkami lub zwolnionych ze składek (emeryci) - nieodpłatnie

Dla pozostałych i osób niezrzeszonych - 20 zł

Liczba egzemplarzy ograniczona.


Zapraszamy również do obejrzenia filmu o arch. Wacławie Kamockim, który powstał na potrzeby benefisu w ramach  6. Dolnośląskiego  Festiwalu Architektury DoFA.

Reżyseria i zdjęcia: Aleksy Kubiak

Produkcja: Camera Nera

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=8jdTDBNsqqU


Seria Jubilaci poświęcona jest wciąż aktywnym architektom – członkom wrocławskiego oddziału SARP, którzy doczekali się okrągłego jubileuszu, przez wiele lat czynnie działając w stowarzyszeniu. To ludzie niezwykli, od ponad sześćdziesięciu lat nie tylko budujący architektoniczną panoramę Wrocławia i Dolnego Śląska, ale również współtworzący wyjątkowe środowisko zawodowe.

Kolejne tomy serii przybliżają sylwetki jubilatów, ich drogę do architektury, wykonane i zrealizowane projekty, inicjatywy stowarzyszeniowe, a także pasje i zainteresowania rozwijane w ciągu całego życia. Publikacje te powstają przede wszystkim jako podziękowanie dla nich, ale również z myślą o wrocławskich architektach młodego pokolenia, pragnących poznać losy i osiągnięcia swoich starszych kolegów, ich entuzjazm oraz poświęcenie w pracy zawodowej i społecznej.

Bohaterem pierwszego tomu, również dostępnego w biurze SARP O/Wrocław, jest arch. Zdzisław Pawlak.