PL EN

Aktualności

seria wydawnicza Wrocławscy Mistrzowie Architektury - Witold Lipiński

Kolejny tom serii WMA, tym razem poświęcony wizjonerowi architektury Witoldowi Lipińskiemu, laureatowi Honorowej Nagrody SARP Wrocław 2020, dostępny w biurze SARP Wrocław (ul. Oławska 21/6).

Autor: Maciej Hawrylak

Cena: 15 zł (płatność gotówką)

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny (71 346 89 71) lub mailowy (wroclaw@sarp.org.pl)Witold Lipiński (19232005, dyplom: 1950), wrocławski architekt i naukowiec, oryginalny twórca i prekursor architektury ekologicznej, wieloletni członek SARP O/Wrocław (1952–2005), laureat Honorowej Nagrody SARP O/Wrocław (2020). Zawsze związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej, w którym przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej od asystenta do profesora, pełnił także wiele funkcji od kierownika zespołu dydaktycznego do dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki. Związany też z PWSSP (obecnie ASP) w latach 1974–1983. Doktorat obronił w roku 1963, a pracę habilitacyjną w roku 1978. Karierę architekta rozpoczynał w biurze projektów Miastoprojekt Wrocław, biorąc udział w kształtowaniu nowego oblicza powojennego Wrocławia (m.in. KDM). Zrealizował wiele domów jednorodzinnych oraz ośrodek wypoczynkowy w Rokitkach. Jego najbardziej rozpoznawalne realizacje, świadczące o nowatorskim podejściu do projektowania, to dom jednorodzinny Igloo (1961–1963), oraz Spodki, czyli Obserwatorium PIHM na Śnieżce (1966–1974). Igloo – dom własny architekta – było eksperymentem, w którym autor jako projektant i budowniczy, a w fazie eksploatacji również badacz, realizował swoją ideę dachu nad głową. Oba te obiekty są wymieniane w wielu znaczących książkach i czasopismach, odnoszących się do tamtej epoki, jako przykład oryginalnego i odkrywczego myślenia o architekturze.


Wrocławscy Mistrzowie Architektury to zainicjowany w 2016 r. cykl wydawniczy poświęcony dokonaniom najwybitniejszych przedstawicieli środowiska architektonicznego, którzy swoimi znakomitymi realizacjami współtworzyli pejzaż Wrocławia. W ramach cyklu jest prezentowany dorobek i sylwetki twórcze wyróżniających się architektów tego miasta, którzy zostali nagrodzeni najwyższym odznaczeniem Oddziału - Honorową Nagrodą SARP Wrocław.


Bohaterami wcześniejszych tomów, również dostępnych w biurze SARP Wrocław, są: 

Stefan Müller

Anna Tarnawska i Jerzy Tarnawski

Zbigniew Maćków

Wojciech Jarząbek

Dorota Szlachcic i Mariusz Szlachcic

Krystyna Postawka-Barska i Marian Barski

Julian Łowiński

Andrzej Hubka