PL EN

Aktualności

SPOTKANIE Z CYKLU SPORT-ARCHITEKTURA

Można z miłym uśmiechem powiedzieć, że błyskawicznej reakcji doczekał się wniosek, złożony do komisji wniosków na październikowym Walnym Sprawozdawczym Zebraniu naszego Oddziału, zmierzający do większej animacji członków SARP w dziedzinie sportu.

Bowiem w dniu 22 listopada br. na odrestaurowanym Stadionie Miejskim przy ul. J. Paderewskiego 35 - w kwietniu tego roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie - w Sali konferencyjnej na koronie stadionu odbyło się spotkanie pn. : „Stadion Olimpijski - wczoraj i dziś”.

Spotkanie to, z cyklu Sport - Architektura, zorganizowała nasza koleżanka z Zarządu Oddziału, Beata Stobiecka, która będąc równocześnie członkiem fundacji EDU zaprosiła do współpracy partnerów SARP i EDU przy tym spotkaniu- Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław, Muzeum Architektury i Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Kto nie mógł być obecny tego dnia na stadionie, niech żałuje. Zobaczyliśmy świeżutki obiekt, przebudowany przez arch. Wojciecha Ryżyńskiego i jego poznańską pracownię Modern Construction Systems, z zachowaniem całej konserwatorskiej staranności (cała ściana w zachowanej cegle klinkierowej została skrupulatnie na całości wyczyszczona ręcznie!), ze smakowitym kurtynowym oddzieleniem historycznej ściany zewnętrznej stadionu od nowej funkcjonalnie części wejściowej VIP. Wysłuchaliśmy znakomitych wykładów : o historii projektowania i realizacji tego sportowego kompleksu - dyrektora MA dr Jerzego Ilkosza, o historii wielkich wydarzeń sportowych i rozwoju sportu na obiekcie - dr. Ireneusza Cichego z AWF.

W spotkaniu uczestniczyli również - pani dyr. Anieszka Koszela – współorganizatorka z MSC, Kanclerz AWF - dr Z. Paliga, wykładowcy z tej uczelni, w tym złota olimpijska medalistka - Renata Mauer, studenci z AWF, prezes fundacji „EDU” Michał Osmański, a ze strony SARP wielu naszych kolegów, zarówno tych dysponujących wolnym czasem jak i tych, którzy wyrwali się ze swoich pracowni wraz z młodymi asystentami.

O stanie obecnym stadionu, w tym o modernizacji i remoncie stadionu oraz o działalności MCS Wrocław opowiedział a potem oprowadzał po Stadionie pan Marcin Janiszewski, rzecznik prasowy Centrum. Wcześniej przedstawiwszy nam sukcesy wielu klubów sportowych i sportowców , którym Stadion w po modernizacji ma służyć, w tym doskonałe osiągnięcia sportowe wrocławian w footbolu amerykańskim, ich 4 miejsce w lidze ogólnopolskiej, o żużlu – Speed Games - nie zapominając, zaprosił nas na koniec na ekspozycję stałą i wystawy akcydensowe w zrealizowanym pod trybunami małym muzeum sportu.

Dzięki temu spotkaniu mogliśmy wejść na sztuczna murawę przeznaczoną dla rozgrywek footbolu amerykańskiego- murawa ma dłuższy włos amortyzujący upadki graczy - weszliśmy także na poziom przeznaczony dla sprawozdawców sportowych i jeszcze wyżej, najwyżej-na poziom kabiny sędziowskiej. Tam, jako biletowani widzowie rozgrywek żużla czy footbolu, nigdy zapewne nie bylibyśmy wpuszczeni.

Inspirujące było to spotkanie, zarówno pod względem zdobytej wiedzy o obiekcie i jego historii, jaki i zachęty do amatorskiego uprawiania sportu - np. do uczestnictwa we wrocławskim maratonie czy półmaratonie, imprez kończących się na nowym pięknym Stadionie Olimpijskim, w świetle słońca lub gwiazd i jupiterów, przy zapełnionych kolorowych widowniach.

Jednak jeszcze bardziej inspirującym był, po zakończeniu konferencji, spacer po pozostałych obiektach kompleksu, które wymagają podobnego zastrzyku środków finansowych i zaangażowania nie tylko najważniejszych osób w mieście, ale i ciągłej presji społecznej, i skutecznej aktywności, by móc go przywrócić do dawnej świetności w mieście chlubiącym się mianem Europejskiej Stolicy Kultury’2016 i gospodarzem World Games ‘2017.

Ewa Barska


Uczestnicy na widowni / fot. E. Barska


Zwiedzanie Stadionu-kabina sędziów / fot.E. Barska


Przebudowa Stadionu / fot. E. Barska


Przebudowa Stadionu / fot. E. Barska