PL EN

Aktualności

SZTUKA W ARCHITEKTURZE cz. 1 - relacja

W czwartkowy wieczór 26 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu SZTUKA w ARCHITEKTURZE, inaugurujące serię prelekcji artystów tworzących w kontekście architektonicznym. Inspiracją do podjęcia tego tematu była wypowiedź kolegi-architekta: Architekci sami chcą być twórcami sztuki - architektury i trochę brak przekonania, że przedmiot sztuki jest im potrzebny. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, ale rozwiązaniem problemu może być sytuacja, w której artystą tworzącym ów przedmiot sztuki jest architekt. Wtedy koledzy-projektanci mogą spojrzeć na jego dzieła trochę łaskawszym okiem.


Czy tak jest w rzeczywistości - przekonaliśmy się w czasie czwartkowej prezentacji naszego sarpowskiego kolegi Tomasza Urbanowicza, architekta i artysty, twórcy wielkoformatowego szkła artystycznego w architekturze, właściciela autorskiej pracowni artystycznej ARCHIGLASS. Niech żałują ci, którzy nie przyszli! Prelegent pokazał wybrane, architektoniczne realizacje, wszystkie zachwycające, określane przez niejednego światowego krytyka mianem wybitnych. Podczas pokazu opowiadał historię swojej fascynacji szkłem i łączenia myślenia architektonicznego z artystycznym. Dodał też, że dzięki byciu architektem znakomicie rozumie się ze zleceniodawcami-projektantami, co ułatwia proces tworzenia.


Organizatorem spotkania był SARP O/Wrocław, partnerem - Muzeum Architektury we Wrocławiu, kuratorką - Beata Stobiecka, SARP O/Wrocław


Kolejne spotkania z cyklu w najbliższych miesiącach, na które serdecznie zapraszamy!